sobota, 19 sierpnia 2017

DIY biurko elektronika

Wstęp

Po przeprowadzce do nowego mieszkania musiałem zrezygnować ze swojego dotychczasowego biurka którym był Freddie z Ikei i znaleźć dla siebie nowe miejsce. Po długich negocjacjach udało mi się uzyskać kawałek miejsca, w zasadzie wnękę po szafie w przedpokoju.
stare biurko

wnęka

Szkielet

Z założenia biurko miało posiadać możliwość modyfikacji w zależności od potrzeb. Więc wpadłem na pomysł wykorzystania szyn pionowych systemów modułowych do zabudowy. Zostały one kupione w popularnym markecie budowlanym. Są zamontowane po dwie na każdą ścianę. Zostały one przymocowane na porządnych kołkach więc nie mam obaw o obciążalność. Do półek zostały wykorzystane podwójne wsporniki które mają obciążalność do około 55 kg.




Blaty

Blaty są wykonane ze standardowej płyty wiórowej zakupionej w tym samy markecie budowlanym co szyny. Niestety w trakcie zakupu okazało się że nie laminują krawędzi, więc zmuszony byłem użyć plastikowych wciskanych. Są one wytrzymalsze niż klejone, jednak podstawową wadą jest to iż nie są na równi z blatem więc gorzej sprząta się powierzchnię roboczą. Główny blat niestety ma ograniczoną powierzchnię, jednak boczne półki i półka na monitory nadrabia braki i cała powierzchnia dostępna jest do pracy.





Oświetlenie

Z doborem oświetlenia też zeszło trochę. Do tej pory stare biurko było oświetlane przy pomocy lampy Ibis z energooszczędną żarówką 23 W o temperaturze barwowej 4000 K. Ta barwa przypadła mi do gustu w trakcie pracy najbardziej. Niestety musiałem znaleźć inne rozwiązanie gdyż ta lampa się nie mieściła jak i nie ma gdzie jej przykręcić.
Więc rozpoczęło się poszukiwanie rozwiązania. W trakcie przeglądania znanego portalu aukcyjnego, trafiłem na żarówki LED polskiej firmy o mocy 6 W i pożądanej temperaturze barwowej 4000 K. Cena była nie wielka więc zakupiłem dwie na próbę aby sprawdzić co i jak, szczerze to koszt wysyłki był o wiele droższy niż te żarówki. Jak się okazało są one nadzwyczaj dobre, wykonane na przetwornicy w ceramicznej obudowie. Więc są one odseparowane a i nagrzewają się tak że można je bez problemu wykręcić i dotknąć.
Obecnie oświetlenie stanowią 4 kinkiety sterowane niezależnie z żarówka LED ORO-GU10 TOTO 6W DW. Zdjęcia przedstawiają oświetlenie z jednej żarówki.


Tak jak już wspomniałem, są one sterowane niezależnie. W każdej chwili można każdą z nich włączyć i wyłączyć. Pod prawą stroną biurka ukryta jest skrzynka z włącznikami przedstawiona poniżej.

Zamykanie

To najdroższa część przedsięwzięcia. Do zamykania/chowania zawartości warsztatu przed gośćmi oraz dziećmi służy roleta zewnętrzna, taka jaką montuje się na zewnątrz okien. Aby zachować jak najwięcej wolnej powierzchni we wnęce, puszka rolety została skierowana w stronę korytarza, zaoszczędziło to cenne centymetry powierzchni.



Podsumowanie

Czy projekt jest skończony? I tak, i nie. Tak; biurko spełnia swoje zadanie, wygoda pracy oraz to iż wszystko jest pod ręką sprawia że bardzo dobrze wykonuje się przy nim różnego rodzaju zadania. Cała powierzchnia robocza jest dobrze doświetlona. Nie; wraz z czasem mam coraz to nowe pomysły co warto dodać do tego miejsca. W przyszłości mam zamiar dodać:

  • zewnętrzny aktywny hub USB z portami do ładowania, odpadnie non stop podpięta ładowarka a i ilość przewodów wiszących będzie można ograniczyć,
  • wentylatory aby wymusić ruch powietrza oraz aby rozwiewały opary w trakcie lutowania
  • dedykowane oświetlenie do DIY mikroskopu do płytek, to obecne nie do końca się sprawdza
  • delikatne nocne oświetlenie, aby nie budzić w nocy mieszkańców 
  • jakiś system przechowywania przewodów aby zawsze były pod ręką ale nie plątały się za bardzo

2 komentarze:

  1. Super biurko :). Przydadzą mi się te inspiracje, ponieważ sama urządzam biuro. Teraz jeszcze musiałabym kupić lampkę biurkową i jeszcze kilka innych elementów, i będzie pięknie :). Ta koncepcja na urządzenie praktyczne biurka na pewno mi się przyda.

    OdpowiedzUsuń